Zasady odżywiania przy cukrzycy

23 września 2021by dietetykexpert
dieta_regulujaca_cukier-1280x800.jpg

Dieta w przypadku cukrzycy powinna odpowiednio dopasowana. Obok leków obniżających poziom cukru we krwi, powinna stanowić fundamentalny element waliki z tą chorobą. Wbrew pozorom cukrzyk nie musi rezygnować z pysznych i urozmaiconych dań. Powinna ona być dostosowana do indywidualnych cech osoby chorej. W przypadku towarzyszenia osobie chorej nadwagi w pierwszej kolejności należy zrzucić kilka kilogramów, co wpłynie na obniżenie poziomu cukru we krwi i pomoże w terapii.

Poniżej przedstawię  7 zasad, które powinny zawierać  jadłospisy dla cukrzyków, które powstały na podstawie zdrowej diety „7UP”  opisanej przez prof. Stanisława Bergera

1U – Urozmaicenie

Staramy się jeść produkty z każdej grupy żywieniowej, w każdym posiłku. W taki sposób dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych produktów odżywczych. W ten sposób zapobiegamy niedoborom żywieniowym oraz chorobom. Celebrujmy czas spędzony przy stole. Cieszmy się chwilami spędzanymi  podczas posiłków z najbliższymi.

2U- Umiarkowanie

Każdy powinien jeść według swoich potrzeb tak aby utrzymać optymalną masę ciała. Jeśli chudniemy, oznacza to, że posiłki sia zbyt małe, jeśli tyjemy znaczy zbyt obfite. Powinny być umiarkowane. Odpowiednio dopasowane do potrzeb.

3U-Uregulowanie

Powinniśmy starać się aby posiłki były spożywane o tych samych porach. Przestrzeganie regularnych pór posiłków, ułatwia to organizmowi unormowanie pracy oraz właściwe dostarczenie energii, co wpływa na regulowanie uczucia głodu.

4U- Umiejętność przyrządzania potraw

Zastosowanie nieodpowiednich technik kulinarnych, mimo wielu starań, mogą spowodować, że nawet najzdrowsze produkty, staną się przysłowiową bombą. Chuda ryba (dorsz) usmażony w panierce na głębokim tłuszczu , wcale zdrowy nie jest.

5U – Uprawianie sporty

Bez względu na schorzenia, każdy powinien uprawić sport  stosownie dobrany do swoich możliwości.

Dla jednych to będzie wspinaczka dla innych spacer. Sport wpływa pozytywnie na wydolność płuc, pracę serca a także nastrój.

 

6U – Unikanie nadmiaru

Zasada ta dotyczy cukru, tłuszczu, soli i alkoholu. Nie chodzi o to aby z tych produktów zrezygnować ale spożywać je w umiarkowanych ilościach.

7U – Uśmiechnij się

To najprzyjemniejsza zasad. Z uśmiechem jest każdemu do twarzy. Podczas uśmiechu wytwarzają się endorfiny, czyli hormon szczęścia. Radość pozytywnie wpływa na stan zdrowia. Więc uśmiechajmy się częściej. Będziemy zdrowski.